euheAgnieszka postanowiła zmienić zawód, teraz pracuje w szpitalu. Bartłomiej postawił na specjalizację neurologiczną i otworzył własny gabinet. Patrycja zdobytą wiedzę wykorzystuje każdego dnia, zajmując się zaopatrzeniem medycznym. Wszystkich łączy jedna uczelnia, która dała im solidną bazę i umiejętności, niezbędne do dalszego rozwoju zawodowego.
Te studia dały im dobry start
- Słyszałam dużo pozytywnych opinii na temat kierunku fizjoterapia w EUH-E i właśnie dlatego zdecydowałam się podjąć tu studia. Postanowiłam się przekwalifikować i całkowicie zmieniłam zawód. Wcześniej pracowałam w gastronomii – mówi Agnieszka Sosik, która pięć lat temu ukończyła fizjoterapię na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. - Obecnie pracuję w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, dzięki tym studiom zmieniła się moja ścieżka zawodowa – dodaje.

Kierunek ten ukończyła również Patrycja Grześkowiak.
- Jestem bardzo zadowolona z poziomu nauczania, mieliśmy wykładowców z różnych zakątków kraju, a także wiele godzin praktyk. Ja swoje w większości odbyłam w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu – opowiada Patrycja Grześkowiak - Zajmuje się nie tylko fizjoterapią, jestem również specjalistą ds. zaopatrzenia ortopedycznego, a wiedza zdobyta na studiach w EUH-E przydaje mi się na co dzień – wyjaśnia.

Bartłomiej Borowiecki również wybrał Elbląską Uczelnię Humanistyczno – Ekonomiczną. Do Elbląga przyjechał aż z Podkarpacia. Edukację w zakresie fizjoterapii zaczął już na poziomie szkoły średniej, więc decyzja o podjęciu studiów w tym kierunku była naturalna. - Dzięki pani Ewie Gronostaj, która tutaj wykłada [oraz jest kierownikiem Zakładu Rehabilitacji WSZ – red.], ukierunkowałem się. Wybrałem rehabilitację neurologiczną, która dotyczy osób po udarach mózgu, z urazami mózgowo – czaszkowymi. Prowadzę swój prywatny gabinet, gdzie dodatkowo pomagam również osobom cierpiącym na zespoły bólowe kręgosłupa. Studia w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej dały mi solidną bazę, dobry start do dalszej edukacji oraz rozwoju zawodowego. Trzeba pamiętać, że jeśli nie ma dobrych fundamentów, to nie ma domu. A fizjoterapia wymaga zaangażowania, to zawód, w którym trzeba się całe życie szkolić - dodaje.

Zawód ujęty w ramy prawne
Ważne jest również to, że dziedzina ta została objęta regulacją prawną. Oznacza to, że obecnie fizjoterapia jest zawodem zaufania publicznego, takim jak lekarz, pielęgniarka, diagnosta laboratoryjny, do wykonywania którego należy uzyskać niezbędne prawo.
- Tylko ci, którzy ukończyli lub ukończą fizjoterapię na uczelni, która je daje, a EUH-E ma do tego uprawnienia, będą mogli nazywać się fizjoterapeutami – wyjaśnia Ewa Gronostaj, wykładowca uczelni oraz kierownik Zakładu Rehabilitacji WSZ w Elblągu - Osoby, które skończyły pokrewne kierunki nie będą mogły pracować w lecznictwie.
Zdjęcie główne
Od lewej: Agnieszka Sosik, Ewa Gronostaj, Bartłomiej Borowiecki i Patrycja Grześkowiak (fot. Tomasz Borkowski)

Praca szuka człowieka
Nowe przepisy sprawiły również, że od 1 października 2017 r. studia na kierunku fizjoterapia stały się pięcioletnie. Jak uzupełnia Ewa Gronostaj, prawdopodobnie będą one bardziej profilowane w stronę konkretnych dziedzin, np. neurologii, ortopedii, kardiologii.

Otrzymanie uprawnień do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich poprzedzone było kontrolą dotyczącą funkcjonowania kierunku na wszystkich jego płaszczyznach, w tym jakości i standardów kształcenia, analizy wyników nauczania, kwalifikacji kadry akademickiej oraz organizacji kierunku. Kontrola ta przebiegła pomyślnie, a wizytujący ocenili uczelnię bardzo dobrze – wyjaśnia Henryk Fall, kanclerz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej.

- Elbląski rynek pracy potrzebuje osób, które są ukierunkowane i wykształcone w konkretnych dziedzinach, takim osobom nie zabraknie pracy. Wiem to po sobie, ja pracuję od godz. 6 do godz. 22, niemal codziennie i nie dlatego, że muszę, ale dlatego że traktuję to jako moją pasję – tłumaczy Bartłomiej Borowiecki.
Ponadto miejscem, w którym nieustannie potrzebni są specjaliści, są sanatoria.

- Tam braki są ogromne. Jeżeli ktoś jest mobilny, jest w stanie zmienić miejsce zamieszkania, to znajdzie pracę wszędzie – mówi Ewa Gronostaj.

- Przykład z ostatniego zjazdu szkoleniowego: obecnie, w sanatorium w Busku- Zdroju potrzebują 35 rehabilitantów. I ich nie ma, są braki – dodaje Bartłomiej Borowiecki.

- Społeczeństwo starzeje się, więc nie oszukujmy się, rynek pracy powinien się powiększać. Poza tym nasza świadomość jest coraz większa, każdy chce być dłużej sprawny, co również na niego wpływa – wyjaśnia Ewa Gronostaj.

- Na wybrzeżu ośrodków, które świadczą rehabilitację, jest ok. 130. Poza tym w samym województwie warmińsko-mazurskim jest zapotrzebowanie na fizjoterapeutów, bo to region, w którym nie brakuje tych ośrodków. Warto pamiętać, że praca fizjoterapeuty nie ogranicza się tylko i wyłącznie do służby zdrowia, a oferta pracy dla fizjoterapeutów jest naprawdę szeroka. Nie musi się ona wiązać z pracą w zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach rehabilitacyjnych, klinikach ortopedycznych i neurologicznych itp. Powstaje coraz więcej ośrodków odnowy biologicznej, SPA, sanatoriów, czyli miejsca gdzie nasi studenci mogą otrzymać pracę – uzupełnia kanclerz Henryk Fall.

Przede wszystkim praktyka
Uczelnia dysponuje znakomitą kadrą naukowo-dydaktyczną, która pracuje w wiodących placówkach medycznych, m.in. w Trójmieście, Bydgoszczy czy w Krakowie oraz ma bogaty dorobek naukowy. Ogromnym plusem będzie również Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, inwestycja uczelni, która jest w fazie realizacji. Ma ono powstać do 2019 roku. - To budynek, z którego korzystać będą wszyscy nasi studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu – uzupełnia Tomasz Borkowski z Biura Funduszy Europejskich i Krajowych EUH-E.

Jak informuje uczelnia "główną ideą CDiSM będzie element kształcenia polegający na wspólnym treningu zespołów medycznych na wielu poziomach i specjalizacjach świadczenia opieki medycznej, począwszy od pomocy przedszpitalnej, symulatorów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sali operacyjnej po salę porodową. Powstaną również pracownie kształcenia umiejętności, które umożliwią studentom doświadczenie wszystkich działań mających miejsce w świecie realnym, tj. od zachorowania lub wypadku, poprzez proces leczenia, aż do rehabilitacji pacjenta, a także wykształcenie i doskonalenie umiejętności z zakresu nauk morfologicznych, podstaw medycyny, czy nauk przedklinicznych".

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kierunku fizjoterapia, zajrzyj na stronę Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej. Natomiast wszelkie pytania można wysyłać pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętajcie, że rekrutacja TRWA!
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->