Studia aktorskie nie są zwykle prowadzone w systemie dwustopniowym, ale podczas jednolitych studiów magisterskich. Aktorstwo uważane jest za jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwijania talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Zastanów się, czy poza chęcią zostania aktorem masz w sobie specyficzne talenty, których studia te wymagają. Należą do nich dobra dykcja, twórcza wyobraźnia, świetna pamięć, wrażliwość i umiejętność koncentracji oraz brak obaw przed publicznością. Zapraszamy do lektury!


Rekrutacja na studia Aktorskie

Każda uczelnia może swobodnie kształtować proces rekrutacji, tak aby wyłowić najlepszych kandydatów. Dobrym przykładem w tej dziedzinie może być rekrutacja na studia aktorskie. Zwykle nie wystarczy tu nawet świetnie zdana matura. Kandydatów czeka egzamin… na scenie. Muszą oni przedstawić różnorodne teksty literackie, zagrać wskazane przez komisję sytuacje oraz uzasadnić swój wybór studiów. Istnieje przekonanie, że tego rodzaju egzamin należy do najtrudniejszych sprawdzianów na drodze zawodowej młodego aktora.

Studia na kierunku Aktorstwo

Podczas studiów musisz dać upust swej determinacji i przygotować się na ciężką pracę. To wbrew pozorom bardzo ciężkie studia. Otrzymasz sporą dawkę wiedzy do przyswojenia. Przygotuj się na potężną dawkę wiedzy o historii i współczesności w zakresie kultury i sztuki, w tym wiedzy o teatrze. Z drugiej strony będziesz nieustannie doskonalić swą technikę aktorską i uczyć się budowania roli - zarówno indywidualnie, jaki i ze swymi partnerami - reżyserem czy innymi aktorami. Zajęcia są często prowadzone przez praktyków. Pamiętaj jednak, że musisz mieć grubą skórę - artyści potrafią też być bardzo surowymi recenzentami.

Absolwent Aktorstwa

Po studiach aktorskich będziesz na początku ścieżki kariery aktorskiej. Otrzymasz zasób wiedzy i umiejętności związanych z opanowaniem techniki aktorskiej i z twórczym myśleniem artystycznym oraz wysokim poczuciem estetyki. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć pracę jako aktor, zbudować własny zespół teatralny lub odnosić zwycięstwo podczas niekończących się castingów do ról teatralnych, filmowych lub reklam. Możesz też szukać zajęcia w urzędach, firmach i instytucjach pozarządowych podczas realizacji projektów z obszaru kultury i sztuki.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->